Bilim adamları toprağın canlı kısmını da yani topraktaki mikroorganizmaları da organik madde içinde incelemektedirler. Toprakta yaşayan canlı organizmalar da organik maddeyi desteklerler. Ancak aşırı kimyasal gübreleme, yanlış tarım ilaçları uygulama, aşırı sürüm gibi sebeplerle hızla canlılığını yitirmiş durumdadır. Organik madde toprakta faydalı mikroorganizmaların,solucanların beslenmesini sağlar. Kompost onlara da besin kaynağı oluşturur.

Kompost Toprağı Besler

Kompost yaşayan bir materyaldir. İçerisinde çok sayıda faydalı mikroorganizma içerir. (1 cm³te 3 milyar) Sağlıklı bir kompostun içerisinde sağlıklı bir mikrobiyal faaliyet vardır. Kompostun içerisindeki en önemli faydalı mikroorganizmalardan biri, ticari preparat olarak da satılan Trichoderma’ dır.

Trichoderma ve Faydaları

  • Fungusit ve büyüme geliştirici etkisi olan bir çeşit toprak mantarıdır. İyi yapılan bir kompostta faydalı mikroorganizmalar doğal olarak bulunur, dışarıdan ilave edilmez.
  • Trichoderma antibiyotik maddeler ve enzimler üretir, bitkinin kendi doğal savunma mekanizmasını uyarır, güçlenmesini sağlar, bağışıklığını arttırır.
  • Kılcal kök sayısını arttırır.
  • Kök bölgesindeki sağladığı gelişme arttırıcı etkisiyle çeşitli besin elementlerinin alımı artar.
  • Toksik bileşenlerin ve bitki patojenlerinin hatta gözle görülmeyen hasarların azalmasını sağlar.